3 Eylül 2013 Salı

ABvarC ile ilaçlama

Blogda ilk günüm ve yazmaya başlayalım... 


Bu hafta sonu ABvarC uygulaması sonucu durum bu. İlaç yuvarlak kireç gibi bir şey, kek deniyor ama hiç de yumuşak değil. 10 çerçevelik kovanlara bir, 5 çerçeveliklere yarım tablet koydum veya bu orana göre göz kararı kırıp ayarladım.


Çerçevelerde arılar gezerken sırtlarında tek tük varroalar görünüyordu ama yoğunluğun bu kadarı aklımın ucundan geçmezdi. Markayı reklam etme gibi olmasın, tabletleri koyduktan 1 hafta sonra işe yaramıyorlar diye atasım bile gelmişti. 10 gün sonra formik asit vermek için gidip polen çekmecelerini çekince altlıktan bunlar çıktı. En yoğun olan kovanın resmi bu.


Peşinden aynı kovanlara formik asit de uyguladım. O da geriye kalanları döktü ama çok dikkatli olmak lazım. Bir ara sakalımı kaşıdım iki dakika sonra suratım yanmaya başladı. Meğersem farketmeden elimdeki koruyucu eldivene bulaşmış. Doğru çeşmeye. Bolca yıkadım da hemen geçti. Gözlere, koruyucu muhakkak bir gözlük takılmalı. Ben deniz gözlüğü taktım, biraz sıkıcı ama işi görüyor. Yakından koklamamak lazım mümkünse asit şişesini uzakta bırakıp çalışmalı. Tuz ruhu gibi çok keskin kokuyor.

Bunlar ABvarC nin döktükleri ama formik asit ile dökülenleri de yayınlayacağım. Aklıma sonradan geldi arının her şeyi bir şeye derman oluyor da bu biti niye işe yaramıyor, bence sırt ağrılarına diz ağrılarına çok iyi geliyor :) İsteyen varsa reklam amaçlı ücretsiz göndereyim.


5 yorum:

 1. Selam, önlem alınmazsa vay arının haline, Bu sene bazı kovanlarda aşrı varroa var, Kullandığınız ilaç çok etkili olmalı ki varroalar döküşmüş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bu ilacı ilk kez bu sene kullandım, hatta bir ara kovanlardan çıkarıp atacaktım. Verdikten 10 gün sonra arılığa gidip formik asitle ilaçlama yapmak için polen çekmecelerini çekince farkettim. Bazı kovanlarda aşırı derecede varroa dökmüştü. Ama formik asit de çok güzel döküyor, sadece verirken çok dikkatli olmak lazım. Yakıcı asit çünkü ama arılara bir zararı olmuyor.

   Sil
 2. Sayın Mustafa Bey
  İlk gününüz ve blogunuz hayırlı olsun.
  İnşallah bilgilerinizden faydalanırız.
  Selam, saygı ve muhabbetle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, bilgiyi paylaşmak için teknolojiyi kullanmak lazım, çok değerli abilerimiz var bloglarda. Tecrübelerini takip etmek lazım. Ben meslek gereği çoğu şeyi bilsem de öyle adamlar varki eğer okusalardı isimlerinin başında Prof. yazmaması içten bile değildi. Bal, hilenin bolca yapılabildiği bir gıda yeter ki hileye kaçmayalım. Memlekete düzgün insanlar lazım. Sağlıcakla kalın.

   Sil
 3. Sarı renkle yazımı yazılır bir harf bike okuyamadım yav

  YanıtlaSil